Jacek Malczewski Autoportret z muzą - tyflografika

Autoportret z muzą

JACEK MALCZEWSKI

Muzeum im. Jacka Malczewskiego - Radom

Ekspresyjne, wyraziste pociągnięcia pędzla Jacka Malczewskiego pozornie sugerują pewną nonszalancję w budowaniu formy, w rzeczywistości jednak rysunek, proporcje - były w twórczości malarza punktem wyjściowym.

Kształcony za młodu pod kierunkiem Jana Matejki rozmiłowanego w gładkiej powierzchni płótna, Malczewski w precyzji konturów i szczegółów rozwinął indywidualny warsztat malarski, odmienną, odważną wizję kreślenia ludzkiego ciała.

Tworzył przede wszystkim w zaciszu pracowni, nie przepadał za plenerem. W jego obrazach najważniejszy jest człowiek, uchwycenie skomplikowanego świata wewnętrznego, przebijającego z grymasów, gestów, z dynamiki linii ciała, aż po tak charakterystyczne Malczewskiemu - podkreślenie złożoności natury sugestywnym otoczeniem symbolicznych postaci, przedmiotów.

Tytułowa Muza to Maria Ballowa, miłość Artysty, kobieta, która nie tylko odmieniła jego życie, ale inspirowała i wspierała twórczą odwagę. Przyjaciółka, kochanka, towarzyszka dysput intelektualnych i artystycznych. Pozamałżeński, wieloletni romans był źródłem wewnętrznego konfliktu Jacka Malczewskiego, wychowanego w tradycji wiary, wyznającego wartości rodzinne.

 

fragment audiodeskrypcji autoutorstwa:

Aleksandra Niedzielska-Sarnes,

Barbara Szymańska